in Новини
Създадена на 26 април 2024

nadprevara 3

На 24 април 2024 година в село Лозно се проведе общинския етап (oбщина Кюстендил) на националното ученическо състезание „Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации“.
Състезанието е съвместна инициатива на ГДПБЗН, Министерство на образованието и Национален дворец на децата.
Надпреварата има дългогодишна традиция и се е утвърдила през годините като добра тактика за придобиване на основни познания от децата и учениците за начините за реакция при бедствия и аварии.
Отборът на ОУ "Св.Св. Кирил и Методии" - Кюстендил стана победител в състезанието. На второ място се класира отборът на ОУ "Марин Дринов" - Кюстендил, а на трето място - отбора на ОУ"Паисий Хилендарски" - Кюстендил.

nadprevara-1
nadprevara-2
nadprevara-4
nadprevara-5
nadprevara-6
nadprevara-7
nadprevara-8
nadprevara-9

in Новини
Създадена на 23 април 2024

сс11На 17 април 2024 година се проведе публично обсъждане в РСПБЗН – Дупница, на Концепцията за интегрирани териториални инвестиции. В нея са предвидени дейности на територията на Кюстендилска област и се отнасят до сградата на ГДПБЗН в Дупница. Концепцията е преминала етапа на административно съответствие и допустимост.
Това бе първият етап на оценка на концепциите за интегрирани териториални инвестиции. Представянето на проекта бе от представители на Звеното за публични консултации към Регионалния съвет за развитие на район Югозападен и началникът на отдел „Международни проекти“ в ГДПБЗН Юлиян Грънчаров.
На обсъждането присъстваха ръководители от РДПБЗН – Кюстендил, представители на местната власт – от община Бобошево и кметът на Дупница.
Целта на публичното обсъждане бе да бъде осигурено участието на местните общности в процеса на подбор на концепциите и бе постигната безрезервна подкрепа за осъществяването на проекта за конструктивно и сеизмично укрепване на сградата в Дупница, ползвана от службите за пожарна безопасност и защита на населението и въвеждане на мерки за енергийна ефективност.
Участниците в обсъждането изразиха увереност, че реализацията на последващото проектно предложение, ще подобри сигурността и качеството на живот в региона и ще подпомогне устойчивото развитие.

koncepcia-1
koncepcia-2
koncepcia-3
koncepcia-4
koncepcia-5
koncepcia-6

in Новини
Създадена на 01 март 2024

РДПБЗН - Кюстендил, напави анализ на превантивната си дейност за недопускане на пожари през есенн-зимния сезон
За периода от 01.10.2023 г. до 26.02.2024 г. на територията на РДПБЗН – Кюстендил, са регистрирани 34 произшествия, свързани с отоплителен сезон есен-зима 2023/2024 г., от които 10 пожара са с преки материали щети и 24 - без преки щети. Основни причини за тях са самозапалване в комини – 24, строителна неизправност – 6 , и 4 от неправилно ползване на отоплителни уреди, като няма загинали и пострадали граждани от произшествия свързани с есенно-зимния отоплителен сезон. Произшествията са в отрасъл „Жилищно стопанство, дейности на домакинства”, което е показател, че неизменно през есенно-зимния пожароопасен сезон най-често пожарите възникват в жилищно стопанство и са вследствие на небрежност и подценяване на мерките за пожарна безопасност, поради което служителите извършваха редица мероприятия с превантивен характер.

От започване на отоплителния сезон до момента, една от най-честите причини за битови пожари са печките на твърдо гориво, пожарите се причиняват вследствие на неправилно ползвани или технически неизправни отоплителни уреди, както и от неизправни и непочистени комини. Прехвръкнала искра или непочистен комин, в който се възпламеняват сажди, могат да доведат до огромни трагедии и отнемането на човешки живот. Възрастните и трудноподвижни хора, най-вече поради влошеното си физическо и здравословно състояние, са на-рисковата социална група при тези пожари.

Усилията на служителите на РДПБЗН – Кюстендил, бяха насочени към информиране на обществото за опасностите свързани с отоплителния сезон и формиране на адекватно поведение при пожар, като за целта се провеждаха инструктажи, разпространяваха се графични материали, разпространяваха се информационни материали, провеждаха се срещи с ръководители на обекти. Извършваха се посещения и инструктажи по домовете на самотно живеещи хора в напреднала възраст, съвместно с представители на Дирекция „Социално подпомагане“ и кметства. Провеждаха са инструктажи в пенсионерски клубове, както и посещения на кметства на малки населени места, съвместно с ОД МВР – Кюстендил. Разпространяваха се информационни материали/брошури, лично и по електронната поща с правила за осигуряване на пожарната безопасност по време на отоплителния сезон в редица обекти: Кметства, Комплекс за социални услуги – Кюстендил на самотно живеещи хора в напреднала възраст при предоставяне на услугата „Топъл обяд“, ЦНСТ „Дом и подкрепа за всяко дете“ гр. Дупница, клуб за традиции и народни занаяти в град Бобошево и редица други.

Изпратени са на общини, кметове и кметски наместници на населени места конкретни указания и мерки за предотвратяване на пожари през отоплителния сезон. Организираха се и провеждаха се работни срещи с кметовете на общините, и кметове на населени места, на които допълнително бяха дадени разяснения за извършване на по-широка гласност и запознаване на населението какви са рисковете от пожар при използването на отоплителни уреди с различни източници на енергия и мерките за пожарна безопасност в тази връзка. С цел оптимално използване на наличните ресурси в РДПБЗН и за достигане до максимален брой целеви възрастови групи на информационно-разяснителната кампания, за предотвратяване възникването на пожари и прилагане на необходимите защитни мерки сред населението, освен служителите от направление ДПК и ПД в кампанията са ангажирани и служителите работещи на смени (дежурните смени), които разпространяват разпечатаните брошури и обучават гражданите при участия на занятия в различни обекти, при провеждане на тренировки и обучения на доброволни формирования, на МПО „Млад огнеборец“ и др.

При посещение на пожари, оперативните служители информират собствениците на жилища за необходимостта от механично почистване на комините, с помощта на коминочистач. В никакъв случай не трябва да се прибягва до палене на комин, въпреки че някои хора мислят, че по този начин саждите изгарят и коминът се чисти. Информират се гражданите за температурата вътре в комина, която става изключително висока и стига до над 1000 градуса.

При осъществяване на превантивната дейност служителите от РДПБЗН – Кюстендил, си партнират с ОД МВР, ДСП, Кметства, потребители на социалната услуга „Доставяне на храна по домовете”, „Топъл обяд”, „Общинска социална трапезария”, „Център за патронажна грижа”, клубове и др. водещо до повишаване на знанията за възможните рискове от пожари и формиране на правилно поведение сред различни социални групи от населението.

РДПБЗН – Кюстендил

29.02.2024 г.