Пожароопасен сезон - как да не допуснем пожар?

Създадена на 27 август 2019

Последните дни на август т.г. се характеризират с високи температури, по - високи от обичайните за този период. Това създава предпоставки за възникване на пожари. Данните от последните дни 25 - 27 август 2019 година за района на Кюстендил са тревожни. Екипи на пожарната от четирите районни служби за пожарна безопасност и защита на населението (РС ПБЗН) са гасили само на 26 август 2019 година - 8 пожара в Кюстендилска област ,като не са допуснати материални загуби.
Например 11 000 кв. м. земеделски фонд обхвана пожар в село Еремия на 26 август 2019 година. Пожарът е навлязъл низово и в 1000 кв. м. дъбова гора.
Всички пожари са причинени поради небрежност. Това изисква да се спазват стриктно правилата за пожарна безопасност, като по време на пожароопасния сезон се забранява паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние, по-малко от 100 м от границите на горските територии.

Нека заедно да опазим зеленото богатство на страната,като стриктно спазваме правилата за пожарна безопасност:
Не е допустимо изхвърлянето на неизгасени кибритени клечки и фасове в горима и леснозапалима среда! Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са технически изправни, с изпускателна уредба, недопускаща отделянето или изхвърлянето на искри.
Не трябва да се пали огън в гората, освен на специално обезопасените и обозначени за това места. (Преди да запалите огън, се уверете, че имате достатъчни количества вода или други подръчни средства за загасяването му при поява на вятър и при напускане на мястото. Подгответе си тупалки - /предварително/ от гума или /на място/от зелени клони, с които да действате в случай на пожар).
Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки - дефекти по тях могат да имат ефекта на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци.Недопустимо е паленето на огън при наличие на силен вятър - той е в състояние да разнесе искри и горящи частици на големи разстояния, без да имате възможност за навременна и адекватна реакция.Разчистването на сухи клони и отпадъци в горски участъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им на място чрез изгаряне! За недопускане на самозапалване прясното сено е необходимо да се складира на купи само след като изсъхне напълно.
За да се предотвратят пожари, предизвикани от късо съединение на далекопроводите, под тях трябва да се оформят просеки в горите, които да се поддържат свободни и чисти от суха растителност.
Абсолютно е забранено паленето на стърнищата.Собствениците на гори трябва да знаят, че са задължени да спазват и изпълняват всички лесоустройствени мероприятия, които са предвидени в нормативната уредба по отношение стопанисването на горите.